Kreativne tehnike i mentalno zdravlje

„Jednog sam dana pročitao knjigu i cijeli mi se život promijenio.” poznata je izreka turskoga pisca i nobelovca Orhana Pamuka koja je točnija nego što bismo na prvu pomislili. Kako nam knjiga može promijeniti život i kakve veze imaju knjige i naše mentalno zdravlje?

Iako ponekad valja promisliti o svojemu životu i svojim postupcima, često se dogodi da se osoba potpuno izolira sama u svoje misli i zaboravi kakav je to život izvan njihove kupole. Tada uskaču knjige koje nas motiviraju na neke nove podvige i razmišljanja, potiču nas da se odvažimo ulaziti u nove interakcije i pustolovine s pozitivnim stavom. Također, u teškim životnim prilikama možemo pronaći spone između nas i lika u priči koje nam pruža pozitivan pogled na trenutnu situaciju. Uz to, čitanje je vrlo dobar 'čistač' uma od velikih količina negativnih informacija i podražaja koje primamo putem medija.

Pisanje isto tako može bit vrlo dobar alat za odmor duše. Pisanje nije namijenjeno isključivo velikim talentima ili iskusnim i načitanim ljudima. U pisanju se može okušati svatko. Bila to proza, poezija, pisanje osobnog dnevnika ili bloga. Pisanim izražajem možete postići apsolutnu slobodu i rasteretiti svoj um od misli koje vas more ili pak podijeliti nešto što vas veseli, a ne znate kako biste to nekome rekli uživo.

Oni koji su više vizualni tipovi ili se jednostavno žele vizualno izraziti, likovna umjetnost i likovni izražaj uistinu može postati odličan stimulans. Izrađivanje rukama razvija kreativnost te potiče mozak na prilagođavanje u situacijama nad kojima nemamo kontrolu primjerice kada nam se boja razlije po platnu, glina osuši i sl.

Izrada rukotvorina pobuđuje osjećaj osobnog zadovoljstva jer nam daje priliku da uvidimo kako naš trud, rad i um stvara neki lijepi produkt. Primjerice štrikanje i heklanje trenira koncentraciju, tj. djeluje na psihu kao distraktor. Sviranje ili učenje sviranja instrumenata ima sličan učinak štrikanju i heklanju jer isto tako vježba strpljenje, razvija moždane vijuge i kreativnost.

Aktivnosti koje razvijaju kreativnost potiču socijalne interakcije.

Dramske skupine mogu biti savršena prilika za upoznavanje novih ljudi, širenje kruga poznanika i potencijalno sklapanje prijateljstava. Samoizolacija je veliki čimbenik razvitka loših osjećaja i turobnih misli zato je vrlo važna integracija u nova društva.

Izrazitu važnost ima opušteno i prijateljsko okruženje u kojemu se osjećamo ugodno. Veliki je naglasak na istraživanju kreativnih aktivnosti koje su nam ugodne, zabavne i smirujuće .

Kreativan izražaj, iako danas zapostavljen, bitan je čimbenik u popravku i očuvanju mentalnog zdravlja. Kreativnost je širok pojam, s toga si dajmo malo mašte i primimo veliki zagrljaj svijeta mašte i imaginacije.

Lucija P.Š., volonterka Centra BEA

Literatura:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2713374524000098

https://hemptique.com/pages/10-benefits-of-crocheting

https://med.umn.edu/news/spotlight-mental-health-and-theatre

https://blog.trinitycollege.co.uk/drama-and-wellbeing