Carl Gustav Jung poznati je psihijatar prve polovine prošloga stoljeća, začetnik analitičke psihologije i autor brojnih utjecajnih djela koja su oblikovala poimanje psihe i osobnog razvoja. Uz Freuda, postavio je temelje razumijevanja međudjelovanja svjesnog i nesvjesnog dijela osobe, uvodeći termine koji su i danas u svakodnevnoj upotrebi: kompleksi, kolektivno nesvjesno, arhetip. Jung je često koristio mitologiju i religiju u analitičkom radu, te je smatrao kako su pojedinac i kolektiv snažno povezani. Njegov rad nastavljen je kroz djelovanje jungovske škole psihoanalize, čiji polaznici djeluju i u Hrvatskoj.
U predavanju pod nazivom "Jung i poremećaji hranjenja" koje će se održati u četvrtak 10.10.2024.u 20 h. Liječnik i specijalizant psihijatrije dr.Roberto Mužić približit će nam Jungovo poimanje poteškoća u odnosu na tijelo i hranu. Može li nam simboličko poimanje anoreksije, bulimije ili poremećaja prejedanja pomoći u liječenju navedenih poremećaja? Koju ulogu ima analiza snova u jungijanskoj terapiji poremećaja hranjenja? Kako nam Jungovo poimanje Sjene može razjasniti autodestruktivne porive koji se često javljaju uz simptome poremećaje hranjenja?
Neovisno o tome imate li punu dijagnozu poremećaj hranjenja ili su vaše poteškoće u odnosu prema hrani blaže naravi, ovo predavanje bi vam moglo pružiti sasvim drugačiju perspektivu na značenja tijela i hrane. Jer- žudnja za određenom vrstom hrane prema Jungu tek je simbol puno dublje žudnje.
Koje? Poslušajte u predavanju koje će se uživo prenositi na platformi FB Live Centra BEA.
Dr.Mužić će primati i vaša pitanja i komentare.
Dobro nam došli!
C.G.Jung, švicarski psihijatar